Z ostatniej chwili:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Co piąta faktura przeterminowana ponad 90 dni

 

Najnowszy Barometr Praktyk Płatniczych Atradius wskazuje, że nastroje przedsiębiorców z Europy Wschodniej pikują - już średnio co piąty przedstawiciel biznesu z tego regionu obawia się o tegoroczne przepływy pieniężne. Największymi pesymistami są Turcy i Polacy, którzy w największym stopniu (odpowiednio 33 i 27% badanych) spodziewają się pogorszenia współczynnika spłaty należności (DSO).

Wprawdzie gospodarka Europy Wschodniej ma pozostać na ścieżce wzrostu i podskoczyć o kolejne 1,1 proc., to obraz upadłości przedsiębiorstw pozostaje niejasny. Odpowiada za to przede wszystkim wzrost ilości opóźnień w płatnościach eksportowych, który przekłada się z kolei na przepływy pieniężne.

Najświeższy Barometr Praktyk Płatniczych Atradius dla Europy Wschodniej dowodzi, że zaniepokojenie tegorocznymi przepływami pieniężnymi wyraża już co piąty wschodnioeuropejski przedsiębiorca (dla porównania 16,0 proc. w Europie Zachodniej). Za tym wynikiem stoi poważna obawa sprzedaży w warunkach kredytowych wynikających z opóźnień w płatnościach B2B. W ujęciu całościowym średnia wartość nieuiszczonych w terminie należności z faktur eksportowych podskoczyła o aż 19,0 proc., sięgając 40,8 proc. (34,2 proc. w 2015 r.). Z kolei liczba zaległych krajowych faktur urosła o 9,0 proc. do 45,0 proc. (41,02 proc. w 2015 r.)

Odsetek faktur eksportowych niezapłaconych powyżej 90 dni po terminie w Europie Wschodniej przekroczył średnią dla tego regionu 20,0 proc. – w Czechach (22,3 proc.), w Turcji (26,4 proc.) oraz w Polsce (29,8 proc.). Ciągłe wydłużanie opóźnień płatności podnosi ryzyko całkowitego jej braku, co negatywnie wpływa na przepływ gotówki w firmie. To może wyjaśniać dlaczego aż 20,0 proc. respondentów w Europie Wschodniej szacuje pogorszenie współczynnika spłaty należności (DSO) w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Największy odsetek badanych obawia się pogorszenia sytuacji w Turcji (33,0 proc.) oraz w Polsce (27,0 proc.).

 

Co piąta faktura przeterminowana ponad 90 dni

Odsetek faktur eksportowych niezapłaconych powyżej 90 dni po terminie w Europie Wschodniej przekroczył średnią dla tego regionu 20,0 proc. – w Czechach (22,3 proc.), w Turcji (26,4 proc.) oraz w Polsce (29,8 proc.).

Wzrost ryzyka handlu zagranicznego w warunkach kredytowych w Europie Wschodniej może spowodować efekt domina w łańcuchu dostaw. Szacuje się, że około 30,0 proc. respondentów w regionie (25,0 proc. w Europie Zachodniej) zapłacił własnym dostawcom później, ze względu na opóźnienie w płatności ze strony ich klientów. 11,0 proc. respondentów w Europie Wschodniej (7,6 proc. w Europie Zachodniej) stwierdziło, iż opóźnienia w płatnościach ze strony klientów spowodowały zaprzestanie rozwoju ich działalności.

Andreas Tesch, Chief Market Officer w Atradius powiedział:

Szacuje się, że globalny wzrost gospodarczy spowolni do 2,4 proc. w 2016 roku, w porównaniu z 2,6 proc. w roku ubiegłym. Znaczący impuls wzrostu jeszcze nie nadszedł, a obecnie mamy do czynienia z kolejnym rokiem podwyższonego ryzyka kredytowego oraz związanego z liczbą upadłości. Aczkolwiek głównie na rynkach wschodzących, w gospodarkach rozwiniętych nie przewiduje się znaczących zmian w liczbie upadłości. Duże znaczenie w ochronie rentowności biznesu może mieć ograniczenie braku płatności poprzez solidną strategię zarządzania wierzytelnościami, którą dostarcza ubezpieczenie kredytu kupieckiego.


Informacje o badanie
Barometr Praktyk Płatniczych Atradius dla Europy Wschodniej objęło swoim zasięgiem około 1100 przedsiębiorstw z 5 krajów (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja i Turcja). Badanie analizuje wykorzystanie obszaru działalności narzędzi zarządzania kredytowych, postrzeganych zagrożeń dla rentowności firm oraz praktyk płatniczych z podziałem na sektor oraz wielkość firmy.

Atradius

oprac. : eGospodarka.pl

 

Kursy walut

Reklamy

miejsce na reklame

 

mebelplyt3eksportsekautotrans

 

Reklama

miejscenareklamex

Login | Register

Offers / Oferty

Check the most recent offers from various countries:

  • Poland
  • Germany
  • United Kingdom
  • And many more

Under construction

Kontakt

Kontakt z redakcją:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze strony:
VITA 50 PLUS
Twój urlop, Twój Weekend
Głos Regionu