100 tys miejsc pracy
- Utworzono: niedziela, 12, sierpień 2018 15:47
2018-08-12 09:34
Polska gospodarka nie powinna mieć powodów do narzekań. Od ostatniej recesji minęło już ponad ćwierć wieku, a lata te upłynęły pod znakiem nieustających wręcz wzrostów i umacniania się stabilności naszego kraju. Ta dobra passa musiała zaowocować zainteresowaniem ze strony inwestorów. Jak dowodzi raport „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends“, pod względem ilości miejsc pracy powstałych wskutek inwestycji zagranicznych (99 tys.) plasujemy się obecnie na pierwszej pozycji w Europie.
Polska i Warszawa w europejskiej czołówce
Na przestrzeni roku ilość projektów inwestycyjnych podskoczyła o niemal 1/4 (z 272 do 338). Jeszcze pokaźniejszy (prawie 50%) okazał się wzrost w ujęciu wartościowym - inwestorzy z zagranicy ulokowali nad Wisłą aż 14,8 mld dolarów.
– Atutem Polski i jej motorem napędowym jest przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Należy też oczywiście pamiętać o efektywności kosztowej prowadzenia tutaj działalności biznesowej. Organizacje, które decydują się na ulokowanie swojego biznesu w naszym kraju, mogą wnioskować m.in. o zwolnienia z podatku od nieruchomości i CIT oraz dofinansowanie nowo powstających miejsc pracy, granty rządowe czy też dotacje z Unii Europejskiej – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.
Dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wskazują również na niezwykle silną pozycję naszej stolicy - pod względem ilości inwestycji zagranicznych (było ich 81) Warszawa uplasowała się na drugim miejscu w Europie, wyprzedzając takie potęgi jak Berlin (76) i Moskwa (64). Pozycję Warszawy na Starym Kontynencie potwierdza ulokowanie w niej swoich centrów usług m.in. przez JP Morgan, Credit Suisse, Goldman Sachs, czy też Mahel lub Guardian. Zgodnie z szacunkami ABSL, łącznie w stolicy w 2017 roku powstało 8 nowych centrów, gdzie inwestorzy zadeklarowali utworzenie ponad 4 tys. nowych miejsc pracy.
Wpływ na rynek pracy
– Na atrakcyjność Polski, a tym samym Warszawy pod kątem inwestycji zagranicznych wpływa także systematyczny wzrost gospodarczy Polski. Tylko w 2017 roku PKB wzrosło o 4,6 proc., a wg prognoz Banku Światowego w 2018 wzrośnie o 4 proc. Można więc przypuszczać, że w następnych latach w kraju powstaną kolejne inwestycje – podkreśla Piotr Dziedzic.
Tak dobra koniunktura gospodarcza wpływa na ogólną sytuację na krajowym rynku pracy. Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu br. wyniosła 5,9 proc., dla Warszawy było to 1,8 proc. Powoduje to korzystną sytuację dla pracowników, o których firmy krajowe jak i zagraniczne konkurują już we wszystkich obszarach gospodarki.
– U kandydatów firmy zagraniczne poszukują znajomości języków obcych. Tradycyjnie angielski jest podstawą do komunikowania, niemiej wysoko cenieni są też pracownicy ze znajomością niemieckiego, francuskiego czy też języków skandynawskich i słowiańskich. Widać też duże zapotrzebowanie na takie umiejętności jak programowanie, a także wiedzę w zakresie księgowości oraz zdolności zarządzania projektami – dodaje Piotr Dziedzic. (gospodarka.pl)