Z ostatniej chwili:
MIkrofirmy zadłużone na 6,2 mld zł - wtorek, 24, sierpień 2021 15:26
Nike i Adidas w Wietnamie ofiarami pandemii - poniedziałek, 16, sierpień 2021 22:06
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Chińczycy zaprezentowali najszybszy pociąg świata

W połowie lipca br. Chiny zaprezentowały nowy pociąg oparty na technologii lewitacji magnetycznej*, który będzie rozwijał prędkość 600 km na godzinę.

 Informując o tym chińskie media rządowe podały, że jest to najszybszy pojazd transportu naziemnego na świecie.

Wspomniany zestaw tzw. magle wykorzystuję siłę lewitacji magnetycznej, czyli mówiąc w skrócie unosi się nad torem nie dotykając szyn.

   Warto tu przypomnieć, że Chiny korzystają już z tej technologii na ograniczoną skalę od blisko 20 lat eksploatując krótką linie prowadzącą od jednego z lotnisk w Szanghaju do miasta. Rzecz jest zapewne godna uwagi skoro już pierwsze miasta w tym m.in. Szanghaj oraz Chengdu zdecydowały się rozpocząć wstępne prace nad budową tego nowoczesnego i szybkiego transportu naziemnego.  Podróż nowym pociągiem z Pekinu do Szanghaju zajęłaby tylko 2, 5 godziny, podczas gdy dziś samolotem trwa ona 3 godziny, a pociągiem szybkich prędkości- 5, 5 godziny.

 Jaka będzie przyszłość rozwoju sieci pociągów opartych na lewitacji magnetycznej trudno dziś przewidzieć  bo  jedną z najważniejszych przeszkód to oprócz wysokich kosztów, a  także fakt, iż linie te nie są zgodne z istniejącą obecnie strukturą kolejową.

 

*Lewitacja magnetyczna – jeden z rodzajów lewitacji, zjawiska w fizyce polegającego na unoszeniu ciał bez kontaktu mechanicznego z podłożem. Lewitacja magnetyczna zachodzi pod wpływem sił i oddziaływań pola magnetycznego i elektromagnetycznego, które równoważą siłę wynikającą z grawitacji lub innych czynników.

 Wikipedia

Kursy walut

Reklamy

miejsce na reklame

 

mebelplyt3eksportsekautotrans

 

Reklama

miejscenareklamex

Offers / Oferty

Check the most recent offers from various countries:

  • Poland
  • Germany
  • United Kingdom
  • And many more

Under construction

Kontakt

Kontakt z redakcją:
press.inter.redakcja@wp.pl

Nasze strony:
VITA 50 PLUS - www.Vita50plus.pl
Twój urlop, Twój Weekend - www.twojurloptwojweekend.pl